Małgorzata Kidawa-Błońska

Małgorzata Kidawa-Błońska

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, rzecznik prasowy rządu, posłanka RP z Warszawy, wiceprzewodnicząca Klubu Parlamentarnego PO.
 
Prawnuczka dwóch wybitnych mężów stanu: Prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego i Premiera Władysława Grabskiego.
 
Ukończyła IX Liceum Ogólnokształcące im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie, następnie w 1982 roku uzyskała tytuł magistra Wydziału Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Swoją karierę zawodową związała z filmem i kulturą. W drugiej połowie lat 80. pracowała w dziale literackim Studia Filmowego im. Karola Irzykowskiego. W latach 1994-2005 była producentem filmowym w Gambit Production, wspólnie z mężem produkowała filmy i programy telewizyjne. Ich największym przedsięwzięciem był film „Skazany na bluesa”. Jest żoną reżysera Jana Kidawa-Błońskiego, z którym ma syna Jana.
 

W roku 2001 wstąpiła do Platformy Obywatelskiej. Pracę w samorządzie rozpoczęła jako radna Rady m.st. Warszawy i członkini Komisji Kultury. W 2005 roku z listy PO została wybrana posłanką z okręgu Warszawskiego startując z 11 pozycji. Od 2006 do 2013 roku przewodniczyła Warszawskimi strukturom Platformy Obywatelskiej. W wyborach parlamentarnych, w 2007 roku, po raz drugi uzyskała mandat poselski. Otrzymując ponad 13 tysięcy głosów, w 2011 roku ponownie uzyskała mandat posła zdobywając ponad 45 tysięcy głosów.

Jest wiceprzewodniczącą Sejmowej Komisji Etyki Poselskiej oraz członkinią Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. W 2010 roku była rzecznikiem prasowym kampanii prezydenckiej Bronisława Komorowskiego oraz w wyborach parlamentarnych w 2011 roku pełniła funkcję rzecznika prasowego Komitetu Wyborczego Platformy Obywatelskiej RP.

Życiowymi pasjami Małgorzaty Kidawa-Błońskiej są: podróże, kino, literatura, muzyka (zwłaszcza zespół Dżem i muzyka operowa), prace w ogrodzie, wspólne wyprawy w góry z rodziną i zwierzęta (szczęśliwa właścicielka kota).

Pełnione funkcje:

  • Rzecznik Prasowy Rządu
  • Członek Rady Krajowej PO
  • Wiceprzewodnicząca Klubu Parlamentarnego PO
  • Posłanka na Sejm RP
  • Wiceprzewodnicząca Zarządu Regionu Mazowieckiego PO
  • Członek Rady Regionu

Finansowane przez KW Platforma Obywatelska RP