Twoja Polska - Program Koalicji Obywatelskiej

Polska zdrowia

EUROPEJSKA OCHRONA ZDROWIA

• Maksimum 21 dni do specjalisty
• Maksimum 60 minut na SOR
• Darmowe in vitro i znieczulenie przy porodzie

Polska służba zdrowia jest chora. Absurdalny, torpedujący skuteczne i szybkie leczenie system ryczałtów NFZ, zbyt niska liczba lekarzy, dublująca się oferta walczących o przetrwanie szpitali, specjaliści, którym biurokracja wiąże ręce i chorzy Polacy zmuszeni szturmować SOR-y. Wreszcie: brak realnej polityki lekowej polegającej na robieniu zapasów i uniezależnieniu się od dostaw leków z zagranicy na rzecz rodzimych producentów. Musimy uzdrowić ochronę zdrowia, zanim ta przestanie uzdrawiać pacjentów. Wydatki publiczne na ochronę zdrowia w Polsce wynoszą obecnie 4,7% PKB. Koalicja Obywatelska chce, by było to 6% PKB – faktycznie, a nie tylko na papierze.

MAKSIMUM 21 DNI DO SPECJALISTY

• Uwolnienie lekarzy od biurokracji, która zajmuje im 80% czasu
• Powołanie asystentów lekarzy i uruchomienie takich kierunków na studiach
• Doinwestowanie przychodni szpitalnych poprzez zlikwidowanie absurdów w NFZ

Rozbudowana biurokracja na właściwe leczenie pacjenta pozostawia polskim lekarzom obecnie tylko 20% czasu. Proporcje powinny być odwrotne. W systemie ochrony zdrowia, w tym na studiach medycznych, jest wystarczająco wiele osób, które mogą odciążyć lekarzy tak, by mogli oni przyjąć o wiele więcej pacjentów oraz skupić się na ich diagnozie i leczeniu. Koalicja Obywatelska chce również przeznaczyć odpowiednie środki na inwestycje w leczenie ambulatoryjne. Przyszpitalne przychodnie to miejsca, w których pacjent powinien znajdować pomoc specjalisty – warunkiem jest zaprzestanie finansowych szykan ze strony NFZ wobec ambulatoriów. Dziś, aby nie popaść w długi, szpital musi przyjąć pacjenta na 72 godziny na oddział, mimo że mógłby pomóc mu podczas jednego dnia w przychodni.

OPIEKA SOR W GODZINĘ

• Całkowite przywrócenie dyżurów nocnych i świątecznych POZ
• Likwidacja szykan finansowych w stosunku do SOR-ów ze strony NFZ
• Pacjent SOR z szybką wiedzą o tym, jaką uzyska pomoc

W nocy i w dni świąteczne pacjent ma obecnie zazwyczaj tylko jeden adres, do którego może się zgłosić po pomoc – Szpitalny Oddział Ratunkowy. Dotyczy to zarówno osoby po wypadku, jak i tej z bólem głowy. Koalicja Obywatelska chce, by Podstawowa Opieka Zdrowotna miała warunki do tego, by wznowić na dużą skalę dyżury świąteczne i nocne, odciążając i redukując kolejki na SOR-ach. Odciążenie SOR-ów uratuje zdrowie i życie ciężko chorym, a pacjenci z niezagrażającymi życiu dolegliwościami nie będą musieli czekać wiele godzin.

Doprowadzimy do tego, że pacjent SOR w ciągu pierwszych 60 minut otrzyma opiekę i będzie dokładnie wiedział, jaki jest jego plan leczenia. Jednocześnie, podobnie jak w przypadku kolejek do specjalistów, zlikwidujemy absurdy w działaniu NFZ, który płaci za oddziały szpitalne, ale szykanuje finansowo SOR-y, czego konsekwencją jest to, że walczący o przetrwanie szpital nie może dzisiaj wzmocnić oddziału ratunkowego.

DOSTĘP DO LEKÓW

• Zapasy leków jako strategiczny punkt polityki lekowej
• Przewidywanie braków i szybkie zakupy interwencyjne
• Walka z mafią lekową dla dobra pacjenta

Kryzys lekowy pokazał, że państwo nie radzi sobie z zabezpieczeniem dostępu do lekarstw dla Polek i Polaków. Mamy na to rozwiązanie: po pierwsze, służby państwa (Departament Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia, Główny Inspektor Sanitarny itp.) powinny z wyprzedzeniem przewidywać kryzysy na rynku leków i przygotowywać zapasy strategiczne lub decydować się na zakupy interwencyjne. Po drugie, Koalicja Obywatelska wyda prawdziwą – a nie tylko na papierze – wojnę nielegalnemu wywozowi leków. Ten przemyt, wart 2 miliardy złotych rocznie, to cios dla budżetu, ale przede wszystkim dla zdrowia Polaków.

BEZPŁATNE BADANIA

• Profilaktyka ratująca zdrowie
• Regularna kontrola stanu zdrowia
• Sposób na choroby cywilizacyjne

Profilaktyka zdrowotna powinna się przede wszystkim przekładać na zdrowie każdego Polaka, a nie tylko na wartości statystyczne. Koalicja Obywatelska wprowadzi bezpłatne przekrojowe badania dla każdego Polaka i każdej Polki, który osiągnął 50. rok życia. Takie badania można będzie bezpłatnie powtarzać co 5 lat. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie ochronić każdego obywatela i każdą obywatelkę przed wieloma groźnymi chorobami. Chodzi zwłaszcza o wykluczenie lub wczesne leczenie chorób nowotworowych, schorzeń kardiologicznych, a także zwyrodnień, osteoporozy i chorób reumatycznych.

NOWOCZESNE SZCZEPIONKI

• Równy dostęp do szczepionek dla dzieci
• Najnowocześniejsze szczepionki jako standard, a nie luksus
• Systemowa tarcza chroniąca przed groźnymi chorobami

Szczepionki, bez względu na ich cenę, to nie luksus, ale niezbędna tarcza chroniąca przed groźnymi chorobami. Grubość tej tarczy nie może być zależna od grubości portfela rodziców. Koalicja Obywatelska zagwarantuje, że każde polskie dziecko będzie mogło być zaszczepione za darmo najnowocześniejszymi szczepionkami zgodnie z najlepszymi standardami światowymi.

Państwo musi aktywnie sprzeciwiać się zabobonom promowanym przez ruchy antyszczepionkowe. Dla zdrowia i życia wszystkich konieczne jest, by miejsca w żłobkach, przedszkolach i szkołach dostępne były wyłącznie dla dzieci zaszczepionych.

SKUTECZNA WALKA Z RAKIEM

• Onkolog jako koordynator leczenia pacjenta cierpiącego na nowotwór
• Powołanie centrów leczenia nowotworów poszczególnych narządów
• Poziom europejski wyleczalności raka w ciągu 7 lat

Koalicja Obywatelska doprowadzi do sytuacji, w której onkolog będzie koordynował terapię pacjenta walczącego z nowotworem od początku do końca jako lekarz prowadzący, a nie jeden z wielu specjalistów. Stworzenie wspólnego standardu ochrony zdrowia w Unii Europejskiej da nam automatyczną możliwość finansowania centrów leczenia nowotworów oraz profilaktyki i wczesnego wykrywania zmian nowotworowych. Przed paroma laty wprowadziliśmy tzw. szybką ścieżkę w terapii onkologicznej, a teraz najwyższy czas, by zrobić kolejny, zdecydowany krok naprzód. Chcemy, by w ciągu najpóźniej 7 lat wyleczalność raka w Polsce osiągnęła poziom porównywalny do najbardziej rozwiniętych krajów Europy.

BEZPŁATNE IN VITRO

• Państwo szanujące narodziny każdego dziecka
• Recepta na bezpłodność niezależna od kaprysów władzy
• Przywrócenie szansy na dziecko milionom Polaków

Władza nie może być wrogiem in vitro – tym samym staje się wrogiem 1,5 miliona par, które mają problemy z płodnością oraz 21 tysięcy dzieci, które przyszły na świat dzięki programowi zarzuconemu przez obecnie rządzących. My mówimy jasno: in vitro będzie finansowane z budżetu państwa.

KOORDYNATOR LECZENIA

• Podstawowa Opieka Zdrowotna, która pomaga w wielotorowym leczeniu
• Lekarz pierwszego kontaktu współpracujący ze specjalistami
• Zdjęcie z Polaków obowiązku koordynacji leczenia

Kto teraz koordynuje leczeniem Polek i Polaków? Często oni sami. Podstawowa Opieka Zdrowotna powinna funkcjonować w efektywnym systemie, w ramach którego lekarz pierwszego kontaktu koordynuje leczenie swoich pacjentów, wysyłając ich do dostępnych i znanych sobie specjalistów, a potem jest przewodnikiem w dalszej, często wielotorowej, terapii. W Polsce tysiące osób wozi swoich leciwych rodziców od specjalisty do specjalisty, samemu podsumowując wyniki badań i efekty terapii. Musi powstać wspierany przez państwo system współpracy pomiędzy lekarzami POZ a szpitalami i specjalistami. W dobrze funkcjonujących systemach zdrowotnych lekarz rodzinny, kierując pacjenta do specjalisty, pisze do tego ostatniego e-mail lub dzwoni, lekarze znają się i współpracują ze sobą, na czym korzysta pacjent.

KOMFORT DLA LEKARZY

• Lekarze, którzy mogą leczyć i nie muszą strajkować
• Koniec z „fabryką” specjalistów dla zagranicy
• Stypendia samorządowe dla studentów medycyny

Polska musi przestać być „fabryką” specjalistów dla innych krajów. Jedna trzecia absolwentów uczelni medycznych wyjechała za granicę lub to rozważa. Polski nie stać na to, by tracić wykształconych wysokim kosztem fachowców. Praca lekarza i pielęgniarki w Polsce musi być atrakcyjna pod względem zarówno finansowym, jak i możliwości doskonalenia zawodowego oraz pracy z pacjentem. Koalicja Obywatelska chce, by studenci medycyny już od II roku studiów otrzymywali specjalne samorządowe stypendia, które sprawią, że gdy zostaną lekarzami, rozpoczną pracę w pobliskim szpitalu. Lokalne społeczności mogą i muszą zabiegać o to, by przyszli specjaliści nie wyjeżdżali.

POMOC MEDYCZNA W APTEKACH

• Zupełnie nowe źródło pomocy pacjentom
• Wyposażenie farmaceutów w określone uprawnienia
• Usankcjonowanie naturalnej roli aptekarza

Nie bez przyczyny Polacy mają duże zaufanie do aptekarzy. Farmacja to jeden z kierunków na uniwersytetach medycznych, równie trudny i odpowiedzialny jak kierunek lekarski. Dlatego Koalicja Obywatelska wprowadzi możliwość świadczenia przez farmaceutów drobnych usług medycznych, takich jak np. szczepienia czy zastrzyki. To dodatkowo odciąży przychodnie i szpitale, a Polkom i Polakom znacznie poprawi komfort leczenia.

UNIA DLA PACJENTA

• Wspólna polityka zdrowotna Unii Europejskiej
• Zrównanie poziomu leczenia z najlepszymi w Europie
• Unia dbająca o wsparcie polskiej ochrony zdrowia

Koalicja Obywatelska chce wprowadzenia wspólnej europejskiej polityki zdrowotnej. To dzięki niej UE będzie musiała planowo, a nie na zasadzie łatania dziur, wspierać polską ochronę zdrowia. Podobne polityki europejskie istnieją w różnych dziedzinach, ale nie w dziedzinie zdrowia. Wspólna polityka ma być podstawą europejskiego standardu, o którym w Koalicji Obywatelskiej mówimy od dawna. Doprowadzimy do tego, że polski pacjent stanie się, także z mocy europejskich unormowań, równie ważny dla Unii, co niemiecki czy francuski.

Polska demokracja

Poznaj szczegóły

Polska zdrowia

Poznaj szczegóły

Polska dostatnia

Poznaj szczegóły

Polska ekologii

Poznaj szczegóły

Polska edukacji

Poznaj szczegóły

Polska seniora

Poznaj szczegóły

Zobacz video

Wszyscy jesteśmy ofiarami trwającego konfliktu politycznego w Polsce. Mamy tego dość. Polacy mają tego dość. Koalicja Obywatelska koncentruje się na współpracy. Chcemy namówić Polaków do wspólnego działania, do wspólnego realizowania naszego programu - żeby Polska była inna, żeby przedstawić alternatywę dla Prawa i Sprawiedliwości. Żeby jutro mogło być lepsze.